Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 22:55 Bu haber 783 kez okundu
 
MERSİN KADIN İNSİYATİFİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI GÜLNAR’DA KADIN CİNAYETİNİ PROTESTO ETTİ
26 Temmuz Günü Gülnarda Eşi Tarafından Bıçaklanarak Öldürülen Hatice Kavak İçin Gülnar İlçesinde Kadın İnisiyatifi Adına Avukat Şerife Arıcı Yıldız ve Kadın Kuruluşları Dernekleri Tarafından Hükümet Konağı Önünde Basın Açıklaması Yapıldı
Gündem Haberi


Mersin’in Gülnar İlçesinde eşi tarafında bıçaklanarakHunharca öldürülen Hatice Kavak için basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya çok sayıda vatandaş katıldı.

Geçtiğimiz hafta Gülnar ilçesinde pazar alışverişinden dönerken eşi Durmuş Ali Kavak tarafından Ulu Camii yakınlarında Gülnar Pazar yerinde önü kesilerek bıçaklanan Hatice Kavak Kaldırıldığı Hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını  Kaybetti.

 Eşi tarafından Bıçaklanarak öldürülen Hatice Kavak için 31 Temmuz Çarşamba günü Gülnar İlçesinde Kadın İnisiyatifi adına Avukat Şerife Arıcı Yıldız ve kadın kuruluşları dernekleri tarafından Hükümet konağı önünde basın açıklaması yapıldı.

Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar Hükümet konağı önünde yaptığı açıklamada;Sözün bittiği yerdeyiz. Gülnar adına Gülnarlılar adına ve kendi adıma bu canice gerçekleştirilen olayı kınıyorum. Hatice mi öldü, yoksa insanlığımız mı? Maalesef kendi kendimize bu soruyu sormalıyız. Olaylar esnasında vatandaşlarımızın müdahale edemeyişi bizi asıl üzen mevzu. Hatice ile yaklaşık 3 yıl komşu kaldık. Kendinin nasıl bir insan olduğunu ne gibi zorluklara kanaat ettiğini çok iyi biliyorum. Ben üzüntümü kelimelerle anlatamıyorum. İnşallah bundan sonra başka Haticeler ölmez. Şiddetin her türlüsünün karşısındayız. Hatice kardeşimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.” İfadelerini kullandı

 Gülnar İlçesinde Kadın İnisiyatifi adına,Avukat Şerife Arıcı Yıldız ise yaptığı açıklamada, “Son yıllarda ülkemizde kadınların yaşam hakkına , eşleri, eski eşleri, babaları, ağabeyleri tarafından yapılan hunharca saldırılar ürkütücü boyutlara varmıştır. Kentimiz Mersin'de bu saldırılar sonucu yaşamını yitiren kadın sayısı son 7 ayda 9’a ulaşmıştır. Kadınların yaşamına kast eden bu cinayetler, sadece kadınları yaşamdan ayırmakla kalmamakta, toplumumuzu, tüm kadınların yaşam hakkını tehdit etmekte, bununla birlikte kentimizi kadın cinayetleri ile anılan bir kente dönüştürmektedir.”dedi

Yıldız açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı, “Daha geçtiğimiz günlerde Toroslar'da eski eşi tarafından öldürülen Filiz Kaplan Can'ımızın yası kalkmadan, üç gün önce Gülnar'da Hatice Kavak Can' ımızın herkesin gözü önünde bıçakla onlarca kez vurularak öldürülmesi , hepimiz için taşınması zor bir acı ve utanç sebebidir. Kadınlar sokak ortasında dövülüp öldürülürken, toplumun gösterdiği kayıtsızlık ve duyarsızlık, güvenlik güçlerinin kadınların şikayetlerine rağmen onları koruyamaması ise, ölümler kadar vicdanlarımızı rahatsız eden bir durumdur.

 Gülnar, Türk gelenek ve göreneklerine bağlı, kadının evde de sosyal yaşamda da erkekle yan yana çoğu kez öncü bir konumda olduğu bir yerdir. Adını bir kadın liderden, öncü bir kadından almıştır. Hiç bir yerde edilemeyeceği gibi, Gülnar gibi bir yerde kadına şiddet, kadını öldürme , asla kabul edilemez! Her kadın cinayetinde toplumsal vicdanımız ölmektedir. Kadın cinayeti sadece insana karşı değil, topluma karşı işlenmiş bir suçtur. Bu olay karşısında tüm hemşerilerimizi, sivil toplum kuruluşlarını, siyasileri, kamu kurumlarını duyarlılığa, kadına şiddeti, karşı tavır almaya, önlem almaya, sorumluluk almaya davet ediyoruz."

Yapılan basın açıklamasının ardıdnan, geçtiğimiz günlerde kocası tarafından hunharca öldürülen,Hatice Kavak'ın Ailesi ve Ayvalı Mahallesi'ndeki mezarı ziyaret edildi.Mezarı başında Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.okunan duaların ardıdnan mezarına karanfiller bırakıldı.


 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MERSİN, KADIN, İNSİYATİFİ, VE, SİVİL, TOPLUM, KURULUŞLARI, GÜLNAR’DA, KADIN, CİNAYETİNİ, PROTESTO, ETTİ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Diğer Haberler
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Haber Yazılımı